Orkiestry świata - Taiwan Philharmonic - jedną z najlepszych orkiestr Azji

W tym roku Tajwan Filharmonia czci swoje 30-lecie. Aby uczcić to wydarzenie zorganizowano tournee po Berlinie, Wiedniu, Linzu, Warszawie, Lyonie i Brukseli. Chord & Major Tonalne słuchawki dla muzyki klasycznej jest dumni być wybrany jako prezent dla VIP klientów.

Zespół Chord & Major odwiedził Warszawę w trasę koncertową EU wraz z Filharmonią Tajwanu w dniach 20-22 marca.

 

Taiwan Philharmonic’s 30th Anniversary and Chord & Major

 


Program   
  

Gordon Chin - Upsurge (III część z III Symfonii Taiwan) [9']

Siergiej Prokofiew - II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63 [27']

Antonín Dvořák - IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata [40']


 

Taiwan Philharmonic

 

Antonín Dvořák został zaproszony do USA, by w latach 1892-1895 kierować nowo powołanym National Conservatory of Music w Nowym Jorku. Zafascynowały go tam niemal zupełnie w ówczesnej Europie nieznane motywy rdzennej muzyki Indian, czy afroamerykańskie śpiewy w typie spiritual. Choć nie cytuje ich bezpośrednio w swojej Symfonii e moll (zamówili ją Filharmonicy Nowojorscy, a prawykonanie odbyło się w 1893 r. w Carnegie Hall), to w autorskim komentarzu przyznaje się do inspiracji jej rytmami czy zwrotami modalnymi; sugeruje się tu także odniesienia literackie, m.in. do sławnego poematu Longfellowa The Song of Hiawatha. Niezwykle oryginalne i błyskotliwe dzieło przebojem weszło do kanonu symfonicznego repertuaru i do dziś należy do najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych dzieł Dvořáka.

„Główny temat I cz. skomponowałem w Paryżu, temat części II w Woroneżu, orkiestrację kończyłem w Baku a premiera [w 1935 r.] miała miejsce w Madrycie” – żartobliwie wspominał Prokofiew historię swego II Koncertu skrzypcowego. Aluzje do miejsca prawykonania czytelne są w finale opromienionym hiszpańskim kolorytem. Przystępna i pełna wdzięku, utrzymana w konwencjonalnej formie kompozycja daje soliście okazję do wirtuozowskiego popisu, jak też ukazania urody brzmienia w pięknych, śpiewnych tematach.

Pochodzący z Tajwanu Gordon Chin po studiach m.in. w prestiżowej Eastman School of Music w USA powrócił na rodzinną wyspę, gdzie pracuje m.in. w National Taiwan Normal University, ciesząc się statusem jednego z najbardziej uznanych kompozytorów chińskich swego pokolenia. III Symfonia Taiwan to hołd wobec burzliwych dziejów Tajwanu i wyraz umiłowania małej ojczyzny kompozytora.

 

Chord & Major and Taiwan Philharmonic special

 

Mamy nadzieję, że mieli okazję cieszyć się koncertem!

http://filharmonia.pl/

Udostępnij

Zostaw komentarz