Odkup sprzętu komputerowego – na czym dokładnie polega?
Gdy przychodzi czas na zmianę sprzętu komputerowego w firmie, warto zastanowić się, jak to zrobić. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie starych urządzeń do skupu. Profesjonalne firmy zajmą się problemem, a Ty będziesz mógł skupić się na innych zadaniach. Jednak jak dokładnie wygląda cały proces odkupu?
Kto dokonuje odkupu sprzętu komputerowego i jak to działa?
Usługi odkupu urządzeń oferuje wiele profesjonalnych firm. Jedną z nich jest Selkea. Oferują kompleksowe przeprowadzenie całego procesu. Jednak na czym on dokładnie polega?
Składa się z czterech głównych etapów. Firma najpierw przeprowadza audyt, podczas którego skrupulatnie sprawdzane są rodzaje urządzeń. Analizie podlega zarówno ich wygląd zewnętrzny, jak i zawartość techniczna, czy sprawność. Jest to jednak jedynie wstęp do rzeczywistej wyceny. Później następuje dokładna wycena wyposażenia, a przed samym odkupem ma miejsce usunięcie danych oddającego.
Na czym polega audyt?
Audyt to ważny element całego procesu, który ma finalnie skończyć się odkupem. Urządzenia są sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych na powierzchni, ale też technicznych wewnątrz, czy nawet oprogramowania.
Oczywiście, w celu uniknięcia nieścisłości na końcu audytu firma sporządza raport. Dzięki temu można sprawdzić, co dokładnie zostało przeanalizowane oraz jakie wnioski wyciągnięto z tego działania.
Realna wycena sprzętu. Na czym polega?
Żeby być maksymalnie dokładnym sam audyt nie wystarczy. W celu sprecyzowania informacji o stanie urządzeń musi dojść do dokładnej wyceny. Z czego się składa? W jej trakcie brane pod uwagę są liczne czynniki, które mogą wpływać na wartość urządzenia. Głównym z nich jest wiek sprzętu, marka oraz model. Wiadomo, że firmy o większej rozpoznawalności po pierwsze szybciej sprzedadzą się na rynku wtórnym, a po drugie będą miały wyższą cenę.
Jednak nie mniej ważne jest to, co komputer, smartfon lub laptop ma w środku. Znajomość dokładnych parametrów każdego urządzenia pozwalają dokładniej je wycenić. Podzespoły, których stan wzbudza największe zainteresowanie to pamięć RAM, dysk twardy, czy procesor. Lepsze parametry mogą wpłynąć później na wyższą cenę przy odkupie.
Co z danymi? Czy są bezpieczne?
Wiadomą kwestią jest chęć poufności klienta, korzystającego z firmy zajmującej się odkupem sprzętu. Selkea skrzętnie przypomina, że ich działania nie powodują wykradnięcia wrażliwych danych. Firma przestrzega zasad RODO oraz umowy NDA. Ponadto zabezpiecza odpowiednio urządzenia podczas transportu. Natomiast jasne reguły współpracy eliminują ryzyko wystąpienia nieprzyjemności lub niepożądanego działania na własną rękę.
Odkup sprzętu komputerowego jest zatem bezpieczny i opłacalny. W przypadku fachowych firm również bezproblemowy.