Technologia 5G. Na czym polega? Czy jest niebezpieczna?
Co chwila w mediach, na portalach społecznościowych, w radiu, niemal wszędzie, słyszymy o technologii 5G. Niektórzy wychwalają jej zalety, a inni głośno krzyczą o jej wadach i potencjalnych zagrożeniach.
Jednak, czy kiedykolwiek zastanowiłeś się, o co chodzi w tej technologii? Na czym polega? Dlaczego może być niebezpieczna? Jakie ma zalety? Zapraszamy na wpis poświęcony 5G!
Na początek odpowiedź na pytanie, czym jest 5G? W internecie znaleźć można wiele naukowych (mądrych) wyjaśnień, rozwodzących się nad parametrami i możliwościami tej technologii. My napiszemy po prostu, że jest to najnowsza technologia przesyłania danych. Jest ona piątą generacją, stąd też 5G. Według badań, jest ona w stanie przesyłać dane, w tym także głos, już w 1 milisekundę! Dla porównania, poprzednia sieć 4G, czyli inaczej LTE, mogła dokonać tego samego w 30 milisekund.
Dlaczego ktoś w ogóle stworzył 5G? Nie można zaprzeczyć, że żyjemy w świecie, który ciągle się rozwija. Powstają nowe domy, miejsca pracy itd. Dzięki istnieniu 5G, możliwe ma być połączenie tych wszystkich elementów, gdzie żyjemy i które są nam potrzebne do funkcjonowania (dom, praca, uczelnia, sklep) w jedną całość i zarządzania nimi. To mogłoby wprowadzić naszą rzeczywistość na zupełnie nowy poziom. Do tego sieć 5G miałaby być niezawodna i bezpieczna. Jednak warto dodać tutaj, że nie stanie się to od razu. Od jakiegoś już czasu możemy zauważyć, że wielu operatorów (zwłaszcza sieci komórkowych) szczyci się tym, że udostępnia technologię 5G swoim klientom. Do 2025 zaplanowano ogólnodostępność tego rozwiązania.
Czas teraz na najbardziej kontrowersyjną część tego wpisu, czyli wady i zalety sieci 5G.
Od kilku lat jest to jeden z głównych tematów, jeśli wspomina się o technologii 5G. Narosło wiele mitów, które funkcjonują w społeczeństwie jako fakty. My jednak skupimy się tylko i wyłącznie na kwestiach technologicznych.
Do niepodważalnych zalet sieci należy jej szybkość. To ona właśnie sprawia, że 5G znacznie wyróżnia się od poprzedników. Daje to niemal nieograniczone możliwości. Chociażby stworzenie smart city, czyli miasta, w którym urządzenia połączone są ze sobą w jedną sieć i może być ich naprawdę wiele. To znacznie przyśpieszy nas rozwój. Dotknie on też między innymi medycynę czy służby, które mają zapewnić bezpieczeństwo.
Do zalet należy zaliczyć czas. Niestety jeszcze trochę będziemy musieli poczekać, zanim 5G stanie się dostępna na większą skalę. Wiele osób podkreśla też fakt, że ogólnodostępność tej technologii ułatwi pracę hakerom, którzy będą mogli dostać się do wielu urządzeń. To z kolei wymaga lepszych zabezpieczeń, które trzeba dopiero stworzyć.
O sieci 5G na pewno jeszcze nie raz usłyszymy. W końcu to ona ma zmienić nasze dotychczasowe życie na bardziej „smart”.