Wentylator w laptopie – jak możemy go wyczyścić?
Bez względu na to, czy laptop służy nam głównie do celów rozrywkowych, a więc oglądania seriali i grania w gry, czy też stanowi nieodłączny element naszej pracy – konieczne jest to, by odpowiednio o niego zadbać. Sprowadza się to więc nie tylko do regularnego aktualizowania oprogramowania i sterowników – czasem konieczne jest również zajrzenie w jego wnętrze, a więc to, co ukryte pod obudową. Jednym z istotniejszych elementów każdego laptopa jest wentylator, który odpowiada za chłodzenie podzespołów. Z czasem mogą w nim jednak zbierać różne nieczystości, takie jak kurz. Jeżeli nagromadzi się ich nazbyt duża ilość – wentylator może zwyczajnie nie spełniać swojej funkcji, a to wiązać się będzie z przegrzewaniem się podzespołów czy spadkiem wydajności urządzenia.
Czyszczenie wentylatora.
Zanim przejdziemy do wykręcania pierwszych śrubek z obudowy, w pierwszej kolejności zadbajmy o stanowisko pracy. Przygotujmy sobie odpowiednie śrubokręty, jak i pojemniczki na śruby, co uchroni nas przed ich potencjalnym zgubieniem. Nie zapominajmy również o odłączeniu urządzenia z prądu. Gdy już poradziliśmy sobie z obudową – pozostaje nam wyczyszczenie wentylatora, co możemy zrobić za pomocą sprężonego powietrza i patyczków higienicznych. Niestety, zdarza się, że by uzyskać dostęp do wentylatora, konieczny będzie również demontaż chłodzenia.
Wyczyściłem wentylator, a urządzenia dalej się grzeje.
Jeżeli wyczyszczenie wentylatora nie rozwiązało problemu z nadmiernym przegrzewaniem się laptopa, powodów tego może być kilka. Najczęstszą przyczyną jest to, że sam wentylator jest już zwyczajnie wysłużony lub uszkodzony, przez co nie spełnia należycie swojej funkcji. Zdarza się, żę winowajcą może być stara pasta termo przewodząca. Jeżeli jednak sam wentylator jest sprawny, a my podczas jego czyszczenia zmieniliśmy także i pastę – warto zainwestować w dodatkowy układ chłodzenia w postaci podstawki chłodzącej.